Про музей

Волинський краєзнавчий музей – головний музей Волинської області, найбільший і найдавніший з нині діючих музеїв Волині. Відкритий 16 червня 1929 року у м.Луцьку як Волинський музей.
На базі закладу 1940 року було організовано обласний історико-краєзнавчий музей. У роки Другої світової війни колекція музею зазнала значних втрат, однак уже 1944 року, одразу після вигнання нацистських загарбників з теренів Волинської області, музей відновив свою роботу як Волинський державний історико-краєзнавчий музей. 17 серпня 1985 року Волинський краєзнавчий музей було відкрито у новому приміщенні в центрі Луцька.

відділи та Філії музею

 

Нині Волинський краєзнавчий музей має в своєму складі ще п’ять діючих музеїв. Це філія

Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, створений 1949 року, із сектором – Музеєм „Лісової пісні” в ур. Нечимне (2004 р.), чотири відділи: Художній музей (1973 р.), Музей волинської ікони (1993 р.) і Музей історії Луцького братства (2011 р.) у Луцьку, та меморіальний музей В’ячеслава Липинського (2011 р.) у с. Затурці Локачинського району, Олицький замок.

Музей волинської ікони

Художній музей у Луцьку

Музей історії Луцького братства

Колодяжненський літературно-меморіальний музей

Лесі Українки

Затурцівський меморіальний музей В'ячеслава Липинського

Олицький замок

Музей працює

 

Будні з 9:00 до 17:00
Неділя з 10:00 до 17:00

 

Вихідні: субота, понеділок

Волинська обласна рада разом з громадською організацією «Центр регіональних ініціатив Волині», Регіональним музеєм у м. Стальова Воля (Польща) та Волинським краєзнавчим музеєм реалізувала проєкт «Музеї прикордоння – простір для інтеркультурного діалогу». Його впровадили при фінансовій підтримці Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014-2020» у рамках Європейського Інструменту сусідства і партнерства. Розмір гранту становить понад 1,8 мільйона гривень.

 

Головною метою проєкту було підвищити туристичну привабливість прикордонного регіону. Перш за все йшлося про те, щоб зміцнити потенціал музеїв шляхом обміну досвідом та промоції культурної спадщини. 7–8 липня наші співробітники здійснили дводенний візит у місто Стальова Воля (Польща) та взяли участь у навчанні щодо доступності музеїв для людей з інвалідністю. Метою заходу було отримати знання щодо організації фізичної доступності будівель та адаптації музейних експозицій для відвідувачів з інвалідністю. Частина навчання була присвячена розробленню та впровадженню інноваційних освітніх програм для людей з інвалідністю. Також було розроблено новий сайт нашого музею, вийшов спільний каталог ВКМ та Регіонального музею у м.Стальова Воля, створено промоційні фільми.

 

6–7 жовтня музейники взяли участь у семінарі «Доступна промоція в закладах культури», який проходив у Музеї центрального промислового округу, що є структурною одиницею Регіонального музею у Стальовій Волі. Розробниця авторської терапії за допомогою театру Марія Петруша-Будзинська провела тренінг із відчуття простору музею незрячими відвідувачами (ними на якийсь час стали учасники семінару, для того, щоб зрозуміти як можна змінити підходи до роботи з об’єктами культурної спадщини та музейним середовищем). Представники Малопольського інституту культури в Кракові зосередили свою увагу на дотриманні Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, яка ратифікована у тому числі й Україною (2016 р.), важливості створення не лише фізичної, а й цифрової доступності.

 

Ще одним завданням було залучити ширшу аудиторію до культурного діалогу та підвищити інтерес до історії транскордонного регіону. Для цього 29 вересня відкрили виставку «Мистецтво для всіх. Порцеляна». На ній було представлено понад 150 виробів з порцеляни з нашої колекції. Наш партнер по гранту – Регіональний музей у Стальовій Волі – презентував 16 банерних зображень посуду зі своєї колекції, виготовлених у стилі артдеко. Для організації виставки за грантові кошти музей відремонтував виставкову залу та придбав дев’ять вітрин зі скляними ковпаками та з підсвічуванням.
Реалізація проєкту мала покращити фізичну та інформаційну доступність музею для людей з інвалідністю. Тож 29 листопада відбувся практичний семінар-тренінг «Аудіодискрипція як шлях до безбар’єрного музею для осіб з вадами зору», який провела керівник Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами Національного університету «Львівська політехніка», доктор філософії Оксана Потимко. Участь у семінарі взяли понад 40 музейних працівників Волині та студенти кафедри музеєзнавства, пам’яткознавства та інформаційно-аналітичної діяльності Волинського національного університету імені Лесі Українки. Учасники дізналися про основні принципи аудіодискрипції, особливості її застосування у музеях під час екскурсій. Практично спробували «побачити» тактильні (рельєфні) малюнки, схеми, 3D макети, як можливий спосіб адаптації музейних експозицій для потреб незрячих, та почули можливі варіанти озвучення музейних пам’яток.

 

12 грудня пройшла заключна конференція, на якій підбили підсумки впровадження грантового проєкту. Його реалізація дала змогу Волинському краєзнавчому музеї покращити свій туристичний потенціал, підвищити кваліфікацію співробітників, а також поліпшити матеріальну базу.