Волинський краєзнавчий музей – головний музей Волинської області, найбільший і найдавніший з нині діючих музеїв Волині. Відкритий 16 червня 1929 року у м.Луцьку як Волинський музей.
На базі закладу 1940 року було організовано обласний історико-краєзнавчий музей. У роки Другої світової війни колекція музею зазнала значних втрат, однак уже 1944 року, одразу після вигнання нацистських загарбників з теренів Волинської області, музей відновив свою роботу як Волинський державний історико-краєзнавчий музей. 17 серпня 1985 року Волинський краєзнавчий музей було відкрито у новому приміщенні в центрі Луцька.
Відділ природи Волинського краєзнавчого музею розпочав проведення екскурсій-казок ,,Ой, Весна-красна, що ти нам, Веснонько, принесла!” із циклу ,,Чарівні пори року”.
Мета цих оригінальних екскурсій - ознайомлення наймолодших відвідувачів музею, вихованців дитячих садків та учнів молодших класів шкіл міста Луцька, з весняними явищами у природі Волині.
У неповторний світ природи рідного краю юних екологів ведуть нетрадиційні екскурсоводи: Казкарка, Лісовик і Весна. Діти слухають розповіді про весняні первоцвіти, вчаться розрізняти спів різних птахів, слідкують за пробудженням дерев, слухають легенди, казки, вірші, що оспівують красу природи.
У доступній формі працівники музею знайомлять малят із екологічними операціями, які проводяться у Волинській області – ,,Птахи прилетіли”, ,,Зелена хвиля подвір’я”, ,,Первоцвіти” ,,Сезон тиші у лісах”. Діти у ході екскурсії озброюються знаннями про правила поведінки у природі у весняний період.
Найбільше подобаються юним відвідувачам музею традиційні українські народні весняні забави, яких їх навчають казкові герої: Весна водить хоровод ,,Подоляночку” з дівчатками, а Казкарка та Лісовик навчає хлопчиків гри ,,Ой, на горі сидить зайчик”.
Музей волинської ікони
Художній музей у Луцьку
Музей історії Луцького братства
Колодяжненський літературно-меморіальний музей
Лесі Українки
Затурцівський меморіальний музей В'ячеслава Липинського