Про музей

Волинський краєзнавчий музей – головний музей Волинської області, найбільший і найдавніший з нині діючих музеїв Волині. Відкритий 16 червня 1929 року у м.Луцьку як Волинський музей.
На базі закладу 1940 року було організовано обласний історико-краєзнавчий музей. У роки Другої світової війни колекція музею зазнала значних втрат, однак уже 1944 року, одразу після вигнання нацистських загарбників з теренів Волинської області, музей відновив свою роботу як Волинський державний історико-краєзнавчий музей. 17 серпня 1985 року Волинський краєзнавчий музей було відкрито у новому приміщенні в центрі Луцька.

відділи та Філії музею

 

Нині Волинський краєзнавчий музей має в своєму складі ще п’ять діючих музеїв. Це філія

Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, створений 1949 року, із сектором – Музеєм „Лісової пісні” в ур. Нечимне (2004 р.), чотири відділи: Художній музей (1973 р.), Музей волинської ікони (1993 р.) і Музей історії Луцького братства (2011 р.) у Луцьку, та меморіальний музей В’ячеслава Липинського (2011 р.) у с. Затурці Локачинського району, Олицький замок.

Музей волинської ікони

Художній музей у Луцьку

Музей історії Луцького братства

Колодяжненський літературно-меморіальний музей

Лесі Українки

Затурцівський меморіальний музей В'ячеслава Липинського

Олицький замок

Музей працює

 

Будні з 9:00 до 17:00
Неділя з 10:00 до 17:00

 

Вихідні: субота, понеділок

     14 березня 2023 року у Волинському краєзнавчому музеї відбулася презентація книжки Богдана Зека «Спецпідрозділ «Світязь» в антитерористичній операції на Донбасі (2014-2018 рр)».

     Захід розпочав автор книжки, завідувач відділу новітньої історії Волинського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Богдан Зек, який привітав усіх з Днем українського добровольця та розповів про збір матеріалів та підготовку видання до друку.

     – Хтось погоджувався оприлюднювати прізвище, хтось – лише позивний, хтось взагалі відмовлявся фігурувати у книзі. Для дослідження я взяв хронологічний відтинок з 2014 року по 2018 рік, бо саме у цей період тривала Антитерористична операція (АТО), – розповів Богдан Зек.

    Представники влади, музейники, історики, студенти Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні, Волинського наукового ліцею, Луцького педагогічного коледжу та усі присутні вшанували полеглих воїнів спецпідрозділу «Світязь» та усіх, хто віддав життя за волю України хвилиною мовчання.

    Затим виступив один з ініціаторів виходу книги Андрій Квач, який свого часу подарував музею прапор спецпідрозділу «Світязь», що його виніс з Іловайського котла. Він наголосив на необхідності продовжити вивчати історію «Світязя». Командир роти поліції особливого призначення «Світязь» Олег Булатов зазначив, що він, як і чимало його побратимів, вступили в Об’єднану штурмову бригаду Національної поліції «Лють».

     Доктор історичних наук, професор Олександр Дем’янюк розповів, як свого часу видавали щорічник про полеглих героїв «Волинський пантеон», причому останній випуск авторам довелося видавати за власні кошти.

   Виконувач обов’язків начальника управління культури, з питань релігій та національностей Волинської ОВА Валерій Дмитрук розповів, що книги отримали з друку з Житомира вже під час повномасштабного вторгнення.

     Очільниця Волинської обласної Малої академії наук Тетяна Михалюк відзначила участь Богдана Зека в роботі секції історії МАН, керівником якої він є, та анонсувала меморіальний дослідницько-пошуковий проєкт «Небесний легіон Волині», де буде зібрана інформація про усіх, хто загинув за волю України з 2014 року.

     – Людська пам’ять нетривка і тому сучасна історія має бути зафіксована у книгах. Адже йдеться про період, коли ми боронимо незалежність своєї країни. І без перемоги – немає майбутнього, – наголосила народна депутатка України Ірина Констанкевич та нагородила Богдана Зека подякою міністра освіти та науки.

     Про власний непростий досвід зустрічі перших полеглих у 2014 році та спілкування з родинами загиблих розповів перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук. Він нагородив Богдана Зека подякою голови облради.

     На важливості спрямувати таланти дітей у правильне русло акцентувала керівниця благодійного фонду «Тільки разом» Катерина Шкльода. Адже збираючи інформацію про загиблих героїв, діти точно не залишаться байдужими.

     Проректор з навчальної роботи та рекрутації, кандидат філологічних наук, професор Юрій Громик відзначив, що за презентованою книжкою нащадки вивчатимуть нинішні непрості часи, та побажав видати ще одну книгу, яка мала б завершитися 2023 роком – роком нашої перемоги. Про роботу з родинами загиблих розповіла начальниця управління освіти і науки Волинської ОВА Наталія Матвіюк. Болем була пронизана розповідь Наталії Ляшук, мами Максима Ляшука, який загинув при виході з Іловайського котла.