Про музей

Волинський краєзнавчий музей – головний музей Волинської області, найбільший і найдавніший з нині діючих музеїв Волині. Відкритий 16 червня 1929 року у м.Луцьку як Волинський музей.
На базі закладу 1940 року було організовано обласний історико-краєзнавчий музей. У роки Другої світової війни колекція музею зазнала значних втрат, однак уже 1944 року, одразу після вигнання нацистських загарбників з теренів Волинської області, музей відновив свою роботу як Волинський державний історико-краєзнавчий музей. 17 серпня 1985 року Волинський краєзнавчий музей було відкрито у новому приміщенні в центрі Луцька.

відділи та Філії музею

 

Нині Волинський краєзнавчий музей має в своєму складі ще п’ять діючих музеїв. Це філія

Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, створений 1949 року, із сектором – Музеєм „Лісової пісні” в ур. Нечимне (2004 р.), чотири відділи: Художній музей (1973 р.), Музей волинської ікони (1993 р.) і Музей історії Луцького братства (2011 р.) у Луцьку, та меморіальний музей В’ячеслава Липинського (2011 р.) у с. Затурці Локачинського району, Олицький замок.

Музей волинської ікони

Художній музей у Луцьку

Музей історії Луцького братства

Колодяжненський літературно-меморіальний музей

Лесі Українки

Затурцівський меморіальний музей В'ячеслава Липинського

Олицький замок

Музей працює

 

Будні з 9:00 до 17:00
Неділя з 10:00 до 17:00

 

Вихідні: субота, понеділок

22 грудня 2022 р.  о 15 год. у Музеї волинської ікони відбудеться відкриття виставки «Дивосвіт Різдва». Це спільний проєкт Музею волинської ікони та відділу етнографії та народних промислів Волині Волинського краєзнавчого музею.
 
Виставка відкривається  у важкий для України  час. Лише завдяки мужності і стійкості  наших захисників, попри темряву і ракетні обстріли, український  народ готується до найвеличнішого свята Різдва Христового.  Кожному  хочеться використати можливість зібратися за святковим столом родиною, помолитися за  воїнів, укріпитися у вірі в нашу перемогу. Нова виставка покликана  подарувати відвідувачам різдвяну  радість і насолоду від свята, продемонструвати втілення  прадавніх  народних традицій, майстерність волинських умільців, сучасні новації творчості і
 
На виставці представлені зразки ужиткового мистецтва – настільники, рушники, хідники, скатертини, рядна, посуд. Храмові ікони XVIII ст. «Різдво Христове » є зразками народної традиції іконописання. Хатні ікони ХІХ-ХХ ст. Ісуса Христа, Богородиці, Миколая, Варвари, Василія свідчать про особливе пошанування святих  на теренах Волині.
 
Радісну  атмосферу прийдешніх Різдвяно-новорічних свят  можна відчути, споглядаючи гурт колядників у давніх українських строях.   Минувшина і сучасність  поєднується у рукотворних виробах волинських умільців - це незмінні головні атрибути Різдва: Різдвяна зірка (Звізда), Дідух, Вертеп (шопка). Окремо представлений традиційний різдвяний стіл під образами Спаса і Богородиці. Адже, здавна вечеря у Святвечір  гуртувала  сім’ї, родини і  весь народ,  прилучала кожну живу душу до всеєдиного духовного світла. Театральні маски для учасників Вертепу, виготовлені у техніках пап’є-маше, аплікації і плетіння соломкою, вирізняються оригінальністю та особливою емоційністю. Вдало доповнюють експозицію виставки Павуки та Ангели з  соломи, створені сучасними волинськими майстрами. Сьогодні такі вироби стають  елементом домашнього святкового декору.
 
Привертає увагу добірка чорно-білих світлин початку ХХ ст. Костюмоване дійство Вертепу  покликане було донести до людей історію народження Сина Божого і прославлення його у християнському світі.

 

На виставці «Дивосвіт Різдва» започатковуємо  практику «Фото на згадку». Відвідувачі зможуть сфотографуватися  за святково прибраним столом чи поряд із гуртом колядників.