Ми працюємо
9:00 - 17:00
Вихідні: субота, понеділокDb
Телефон:
097 759 9247
095 152 2509
(0332) 24 75 82
м. Луцьк
вул. Шопена, 20
Експозиція розповідає про початок Другої світової війни, радянізацію регіону, проведення Народних Зборів Західної України. Представлені карта Волинської області як адміністративної одиниці УРСР, матеріали про політичні рухи, відомих людей Волині – Олену Левчанівську, Миколу Куделю, Івана Скопюка. Показано соціально-економічний розвиток краю, промисловість, сільське господарство та освіту.
Експозиція розповідає про напад нацистської Німеччини на Радянський Союз і перші оборонні бої на Волині. Представлені урядові документи про організацію оборони, матеріали про бої на кордоні на ділянках 90-го Володимир-Волинського та 98-го Любомльського прикордонних загонів. Представлено особисті речі, документи, військова амуніція. Експозиція доповнена діорамою про Героя Радянського Союзу, заступника політрука 7-ї застави Василя Петрова (худ. Л.А.Жабинський), яка розкриває дві версії подій стосовно його загибелі: радянську ідеологічну та побудовану на архівних джерелах.
В експозиції вміщені матеріали про проголошення Акта відновлення Української держави (Львів, 30 червня 1941 року).
У липні 1941 року Волинь окупувала німецька армія, було встановлено жорстокий режим, який призвів до розгортання Руху Опору з боку українського визвольного руху – ОУН і УПА, польських і радянських партизан.
В експозиції представлені матеріали про расову політику ІІІ Рейху, масові вбивства місцевого населення і військовополонених. Значний блок матеріалів розповідає про радянське підпілля, постання УПА.
У залі експонується колекція озброєння, яку використовували у Червоній армії, вермахті, а також тих міліарних формуваннях, які розгорнули боротьбу з нацистами.
Експозиція розповідає про найбільші наступальні бойові операції на території Волинської області: Луцько-Рівненську (27 січня – 11 лютого 1944 року), в результаті якої 2 лютого вояки 1-го гвардійського кавалерійського Червонопрапорного корпусу під командуванням генерал-лейтенанта В.К.Баранова увійшли в Луцьк; Львівсько-Сандомирську операцію (13 липня-29 серпня 1944 року) у результаті якої війська вермахту були вибиті з території Волині. Експонуються особисті речі військовослужбовців Червоної армії, колекція зброї.
Експозиція виставки присвячена політичному, економічному та культурному розвитку Волині з 1945 по 1990 роки і в часи незалежної України з 1991 по 2020 рік.
Експозиція розповідає про репресії до учасників ОУН-УПА, післявоєнну відбудову краю, будівництво та роботу шахт у м. Нововолинську, легку, хімічну промисловість, розвиток волинських підприємств – Луцького автомобільного заводу, заводу синтетичних шкір, Ківерцівського деревообробного комбінату та ін. Подані матеріали про вручення Волинській області ордена Леніна, святкування 900-річчя м. Луцька. Показано розвиток культури на Волині та визначних митців – Наталію Ужвій, Василя Зінкевича, тріо Маренич та ін. Представлені матеріали про хід перебудови в області, трагедію на Чернобильській АЕС, роботу ліквідаторів з Волині. Показані перші демократичні мітинги, голодування студентів 1990 року та ін.
У серпні 1991 року Україна стала незалежною державою. Експонати виставки розповідають про демократичні перетворення на Волині, про політичне життя, економічний та культурний розвиток краю з 1991 по 2019 рік. Тут показані керівники держави, області та м. Луцька, політичне життя, найбільші підприємства та зразки їх продукції, а також культура, освіта і спорт на Волині. Представлені матеріали про заслужених працівників освіти та культури України, волинських письменників та поетів, національні вищі навчальні заклади Волині, спортсменів краю.
Експозиція виставки присвячена життю культурно-освітнього і громадського діяча Волині, збирача Шевченкіани М.П.Куделі (1914–2004). Він один з небагатьох, хто вижив під час розстрілу бранців у Луцькій в’язниці 23 червня 1941 р., учасник українського визвольного руху, був репресований радянською владою, автор низки книг спогадів. Відвідувачі зможуть оглянути його значну колекцію різноманітних речей, які стосуються життя і творчості Т.Г.Шевченка, познайомитись із біографією людини, яка доклала зусиль для відродження української історії.