Телефон:

 

097 759 9247  

095 152 2509

(0332) 24 75 82

 

Статті

Йозеф Панек – відомий ботанік, дослідник рослинного світу Волині

(до 60-річчя з дня cмерті науковця)

 

Життєвий шлях та наукова діяльність відомого ботаніка Йозефа Панека тісно пов’язана із Волинню. З 1918 по 1939 роки він проводив активну роботу по дослідженню рослинного покрову краю, в тому числі унікальної пам’ятки природи Вишневої гори, яка розташована у восьми кілометрах на північний захід від Рівного. Там науковець виявив багато рідкісних для Волині видів степових рослин, зробив їх науковий опис та зібрав гербарій. Він неодноразово порушував питання про необхідність охорони рослинності цього куточку нашого краю.

 

Результати своїх багаторічних наукових досліджень рослинного світу Волині Йозеф Панек узагальнив і описав у працях: «Рослинність околиць Рівного», яка була опублікована в рівненському науково-краєзнавчому щорічнику «Rocznik Wołyński» в 1939 році, «Комплекс вишеньки степової (Prunetum fruticosae) і його досягнення» («Rocznik Wołyński», 1931), «Вишнева гора на Волині», опублікована в краківському журналі «Ochrona Przyrody» в 1933 році, «Степова та скельна рослинність лесової Волині» («Rocznik Wołyński», 1939).

 

Унікальна ботанічна колекція, яку зібрав Йозеф Панек наразі зберігається у фондах Волинського краєзнавчого музею в Луцьку та Рівненського краєзнавчого музею. Зібраний гербарій є результатом великої копіткої праці ботаніка по вивченню флори Волині, Рівненщини та Тернопільщини. Чимало існує припущень як гербарій видатного науковця потрапив у Волинський краєзнавчий музей.

 

У 30-ті роки Йозеф Панек плідно співпрацював з відомим польським ботаніком, вченим, науковим співробітником Волинського краєзнавчого музею Стефаном Мацко. Науковців єднали спільні подорожі з метою вивчення рослинного покрову краю, обмін досвідом наукових досліджень, а також питання охорони природи. Про їх творчий доробок свідчать передані (на нашу думку) Йозефом Панеком в Луцький музей гербарні аркуші, які суттєво доповнили унікальний гербарій, започаткований Стефаном Мацко.

 

Гербарій Йозефа Панека, який зберігається у фондах Волинського краєзнавчого музею, складається з 578 гербарних зразків.

 

    

 

 

Досить широка географія місцевостей звідки комплектувався гербарій. Відомий ботанік проводив багаторічні дослідження на території сучасних Волинської, Рівненської, Житомирської областей та Кременецького району Тернопільської області (згідно сучасного фізико-географічного районування ця територія відноситься до Волинського лісостепу, Житомирського Полісся та Кременецьких гір на Поділлі).

 

Колекція рослинного світу, зібрана Йозефом Панеком має велике наукове значення. Вона дає можливість простежити за зміною рослинності Волині, Рівненщини та Тернопільщини під впливом інтенсивної господарської діяльності людини, вивчати географію поширення рідкісних рослин. Гербарій  науковця служить прекрасним методичним посібником для спеціалістів і взірцем для молодих ботаніків.

 

Самовіддана дослідницька діяльність науковця Йозефа Панека є свідченням безмежної любові до природи.

 

Людмила ЛАНШИНА,

старший науковий співробітник відділу природи

Волинського краєзнавчого музею